نظر سنجی

عملکرد سایت چگونه بوده است ؟

نتایج

Loading ... Loading ...
کد خبر : 2137 تاریخ انتشار: ۰۹ / ۰۶ / ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۴
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

به بهانه ی حضور وزیر نفت در خوزستان…شیخ الوزرای کابینه روحانی را بهتر بشناسیم

بیژن نامدار زنگنه در ۱ تیر سال ۱۳۳۱ در کرمانشاه زاده شد. وی تحصیلات ابتدایی و دوره اول متوسطه را در زادگاه خود ادامه داد و دوره دوم متوسطه را تا اخذ دیپلم در تهران به پایان رساند. زنگنه در سال ۱۳۵۰ تحصیلات آکادمیک خود را در رشته مهندسی راه و ساختمان در دانشکده فنی […]

image

image

image

بیژن نامدار زنگنه در ۱ تیر سال ۱۳۳۱ در کرمانشاه زاده شد. وی تحصیلات ابتدایی و دوره اول متوسطه را در زادگاه خود ادامه داد و دوره دوم متوسطه را تا اخذ دیپلم در تهران به پایان رساند.

زنگنه در سال ۱۳۵۰ تحصیلات آکادمیک خود را در رشته مهندسی راه و ساختمان در دانشکده فنی دانشگاه تهران آغاز نمود و در سال ۱۳۵۶ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران را از دانشگاه تهران اخذ نمود بیژن نامدار زنگنه در فاصله سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ به عنوان معاون فرهنگی وزیر ارشاد، پا به دولت نهاد. در آبان ۱۳۶۱ بنا به دعوت مدیران وقت جهاد سازندگی به عضویت شورای مرکزی این نهاد درآمد.سپس با عناوینی همچون اولین وزیر جهاد، وزیر نیرو و وزیر نفت، در کابینه‌های مهندس میرحسین موسوی، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام سید محمد خاتمی همکاری خود را با دولت ادامه داد.

وی از ۱۳۶۲ تا ۱۳۸۴ از اعضای شورای اقتصاد بود و از سال ۱۳۷۵ تا ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بود زنگنه از اسفند ۱۳۸۵ تا مرداد ۱۳۸۷ به عنوان رئیس هیئت مدیره شرکت هپکو فعالیت می‌کرد و هم‌اکنون رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل مؤسسه گفتمان انرژی کشورهای مسلمان می‌باشد.

image image

سوابق اجرایی :

معاونت فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: از ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱.
نخستین وزیر جهاد سازندگی در کابینه اول آن زمان مقام معظم رهبری:از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۷.
وزیر نیرو در کابینه دوم رهبر انقلاب در زمان ریاست جمهوری:از شهریور ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸.
وزیر نیرو در کابینه اول آیت الله هاشمی رفسنجانی: از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲.
وزیر نیرو در کابینه دوم آیت الله هاشمی رفسنجانی: از ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶.
وزیر نفت در کابینه اول حجت الاسلام محمد خاتمی: از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰.
وزیر نفت در کابینه دوم حجت الاسلام محمد خاتمی: از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴.
عضویت در شورای اقتصاد: از ۱۳۶۲ تا ۱۳۸۴.
عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام: از ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۰.
رئیس هیئت مدیره شرکت هپکو: از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷.
سوابق سیاسی
بیژن زنگنه دارای گرایش اصلاح‌طلبی بوده و دارای سابقه عضویت در حزب کارگزاران سازندگی و بنیاد باران می‌باشد.

وی فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۵۹ در جایگاه معاونت فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز کرد. زنگنه علاوه بر پیشینه ۲۴ سال وزارت (تا سال ۱۳۹۴) در دولت‌های چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم و یازدهم ایران، همچنین از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۸۴ عضو شورای اقتصاد بود و در فاصله سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۰ نیز بعنوان یکی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت نمود.

بعد از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم ایران، بیژن زنگنه به عنوان نامزد نهایی تصدی پست وزیر نفت ایران، جهت معرفی به مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.در خلال جلسه بررسی رای اعتماد به زنگنه، احمد توکلی، نماینده تهران ضمن اعلام نظر مخالف خود به وزارت زنگنه، انتخاب وی را برای وزارت نفت ایران مفید دانست. وی اظهار کرد:

در وزارت نفت به خاطر اینکه چند دوره صدارت غیرنفتی‌ها اتفاق افتاد، یک نوع دلخوری و به نوعی سرافکندگی به طور کلی وجود دارد و وقتی آقای زنگنه خواست وزیر بشود نشاطی در کارکنان نفت ایجاد شد که ممکن بود کارایی را بالا ببرد. حتی گروه‌های وطن دوست استقلال‌طلب نفتی جنوب هم اکثرشان از ایشان حمایت کردند.

روحانی نیز در پایان دفاعیات خود از وزرای پیشنهادی، در دفاع از عملکرد زنگنه به نمایندگان مجلس یادآوری کرد که حتی یک هفته اداره وزارت نفت تحت نظر سرپرست، هزینه‌های سنگینی برای کشور خواهد داشت و از نمایندگان خواست به وی رأی اعتماد بدهند.

در پایان جلسات بررسی رای‌اعتماد به کابینه پیشنهادی حسن روحانی بیژن نامدار زنگنه با ۱۶۶ رای موافق، ۱۳ ممتنع و ۱۰۴ مخالف، موفق به کسب اعتماد نمانیدگان مجلس نهم شد و برای سومین بار به عنوان وزیر نفت در دولت‌های ایران انتخاب شد.

image image

از جمله مهمترین اقدامات زنگنه در شروع کار به عنوان وزیر نفت جدید ایران، مذاکره با مدیران بزرگترین شرکت‌های بین‌المللی حاضر در صنعت نفت و گاز جهان جهت حضور مجدد در پروژه‌های نفت و گاز ایران بود

بیژن نامدار زنگنه هم اکنون در قامت یک شیخ الوزرا در کابینه ی رییس جمهور روحانی نقش محوری داشته و با حضور مردان مورد اعتماد و توانمندی چون مهندس بیژن عالیپور در راس بزرگترین شرکت تولیدی ایران در جنوب مشغول حل مشکلات عدیده ی موجود در نفت که بخش اعظم آن در مدت ٨سال دولت قبل و تفکرات تند و فاقد کارشناسی موجود در دولت قبل بوقوع پیوسته است می باشد و با تجدید دوباره ی روابط با کشورهای خارجی پس از برجام و رفع تحریم های نفتی با بستن قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC گامی مهم در جهت سودآوری بیشتر کشور از میادین مشترک نفت و گاز برداشته است که به یاری خداوند متعال افق روشن و چشم انداز امیدوار کننده ای برای کشور و نفت ترسیم گردیده است

برای ایشان و مجموعه ی همراه آرزوی سربلندی و توفیق خدمت به مردم شریف ایران می نماییم

٨شهریور٩۵/بابک طهماسبی

 

 

ارسال دیدگاه

logo-samandehi